Imuran – Rumak Wesołego Skowronka

UWAGA: W cytowanym fragmencie została zachowana oryginalna pisownia niektórych wyrazów. 

Spostrzegłszy mknącego imurana, ptaszek natychmiast podlatuje do niego, siada mu na grzbiet i, naprzemian — śpiewając lub trzepocąc skrzydełkami i łapiąc pasorzyty, trapiące przyjaciela, odbywa wesołą konną przejażdżkę ku widocznemu zadowoleniu zwierzątka, zamaszyście wywijającego długim ogonkiem z ciemną kitą na końcu. Mongołowie bardzo trafnie nazywają imurana „rumakiem wesołego skowronka“.
Skowronek i imuran mogą służyć za przykład tak zwanej „obronnej symbjozy“. Imuran wyrzuca z nory robaczki, liszki i różne odpadki swego gospodarstwa, z czego korzysta skowronek w tych pozbawionych pokarmu miejscowościach. Ptak zaś zastępuje swemu przyjacielowi wartę: gdy spostrzeże krążącego sępa, natychmiast wydaje dwa krótkie gwizdki na trwogę i zapada gdzieś pod kamień, znikając bez śladu na szarożółtej powierzchni stepu. Po tym sygnale żaden imuran nie wymknie się już ze swych podziemnych labiryntów, oczekując spokojnie na wesołą arję skowronka, gdy już nieprzyjaciel odleci.
W ten sposób w warunkach przyjaznego sąsiedztwa żyją w mongolskich stepach głodowych i w pustyni skowronek i jego „koń“ — imuran (Lagomys ladacensis).

 

Fragment powieści Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów

Ferdynand Ossendowski

Zainspirowany powyższym fragmentem powieści Fernanda Ossendowskiego, 4 lata temu stworzyłem konspekt powieści, który to jeszcze do niedawna spoczywał gdzieś w „elektronicznej” szufladzie. Ostatnio powróciłem do swojego zarysu. Efektem tej decyzji jest rozpoczęcie prac nad nową powieścią o tytule Imuran – Rumak Wesołego Skowronka. 

Dziś mamy Pierwszy Dzień Wiosny i wesołe skowronki zdecydowały się zawitać również na nasz portal!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: www.myaloysius.tumblr.com

W każdą niedzielę w godzinach wieczornych na portalu będzie pojawiał się rozdział nowej powieści. Teksty będą dostępne całkowicie za darmo.

Premiera I rozdziału już 26 marca! 

Udostępnij wpis